„Orzeł Innowacji” to konkurs, w którym „Rzeczpospolita” wyłania młode firmy – startupy – które rozwijają swoją działalność, oferując innowacyjne i kreujące wartość produkty czy usługi. Nagradza także przedsiębiorstwa, które prowadzą prace badawczo-rozwojowe, wprowadzając na rynek nowe produkty oraz usługi, i osiągają dzięki nim sukcesy biznesowe. Naszym celem jest promocja firm, które inwestują w innowacje i dzięki nim są konkurencyjne na rynku nie tylko polskim, lecz także europejskim i światowym.
W tegorocznej edycji kapituła przyznała nagrodę specjalną za prace nad innowacyjnym rozwiązaniem mającym ograniczyć skutki pandemii Covid-19.
To kategoria dla startupów, które mają opracowane i wdrożone do produkcji innowacyjne rozwiązanie technologiczne, mogą też pochwalić się przychodami z tytułu sprzedaży tego produktu.
Pracujesz nad innowacyjną technologią? Masz zaawansowany projekt lub prototyp? Uzyskałeś dofinansowanie na opracowanie rozwiązania? Nawiązałeś współpracę z ośrodkami naukowymi? To kategoria dla Twojej firmy – zanim zachwycisz świat swoim projektem, zachwyć kapitułę konkursu.
Masz już pierwszych klientów za granicą? Rozwiązanie proponowane przez Twój startup znajduje klientów poza Polską? Zgłoś się właśnie w tej kategorii – największe sukcesy na świecie osiągają te startupy, które potrafią szybko zdobywać międzynarodowe rynki.
Twój startup opracowuje projekt, który budzi zainteresowanie na skalę międzynarodową? Uzyskałeś finansowanie z zagranicy? Współpracujesz z zagranicznymi ośrodkami naukowymi lub uczelniami? Liczysz na globalny sukces? To kategoria dla Twojej firmy i jej projektu.
Zbudowałeś już produkt/rozwiązanie, które pomaga w rozwoju społecznym, wspomaga ludzi wykluczonych, przyczynia się do ochrony środowiska, ma wpływ na zrównoważony rozwój? Jeżeli rozwiązanie już funkcjonuje i znalazło użytkowników – to kategoria dla Twojej firmy.
Pracujesz nad innowacyjnym rozwiązaniem, które jest w stanie wesprzeć rozwój społeczny? Pomóc osobom wykluczonym? Wesprzeć działania proekologiczne? To w tej kategorii masz szansę zdobyć wyróżnienie Orła Innowacji.
Produkt z innowacyjnym rozwiązaniem
Wdrożone innowacje w sektorze usług
Pozostałe wdrożone innowacje
Firma opracowała technologię SOLHOTAIR z zakresu OZE, dotyczącą innowacyjnego sposobu konwersji energii solarnej na cieplną w solarnych kolektorach grzewczych. W porównaniu z innymi urządzeniami kolektory SOLHOTAIR cechuje najwyższy przyrost temperatury ogrzewanego powietrza. Podgrzewają one pomieszczenia użytkowe, stanowiąc komplementarne źródło ciepła. Dostarczają świeże, ciepłe, przefiltrowane powietrze do wnętrza obiektów. Latem mogą być zastosowane w autonomicznych suszarniach solarnych.
Spółka Thorium Space rozwija płaskie anteny macierzowe pracujące w ekstremalnie wysokich częstotliwościach (pasmo mikrofalowe 70–90 GHz, tzw. pasmo E lub E-Band), przeznaczonych do pracy w segmencie kosmicznym. Zastosowanie niezagospodarowanych do tej pory częstotliwości oraz anten z elektronicznie sterowaną wiązką sprawia, iż możliwa jest komunikacja praktycznie wolna od zakłóceń z Ziemi i Kosmosu i pozwala na realizację transmisji o ogromnej przepustowości (min. 1 Gbps na każde łącze).
WARMIE jest innowacyjnym sensorem monitorującym temperaturę, który ma za zadanie wczesne wykrywanie zakażeń, monitorowanie środowiska ran oraz wyznaczenie nowych standardów leczenia ran pooperacyjnych, przewlekłych i trudno gojących. Szczególną wartość innowacyjną ma algorytm wykorzystujący uczenie maszynowe (ML) do zautomatyzowanej analizy temperatury ran/ciała, pozwalający na automatyczne powiadomienie pacjenta lub lekarza o potencjalnym ryzyku wystąpienia zakażenia rany lub zakażenia ogólnoustrojowego.
Startup opracował ReBe – innowacyjne rozwiązanie w postaci belki oporowo-najazdowej. Ma ono na celu zredukowanie kosztów wykonania złączy nawierzchni asfaltowych poprzez przygotowanie krawędzi układanej nawierzchni na końcu odcinka roboczego w sposób umożliwiający rozpoczęcie prac w dniu następnym, bez konieczności wykonywania kosztownych prac przygotowawczych. Na dużych projektach infrastrukturalnych strata z tego tytułu może przekraczać 500 tys. zł. ReBe ma redukować te koszty o ponad 70 proc.
Firma proponuje inteligentne słupki (blokady) parkingowe z automatyką, zasilaniem bateryjnym, innowacyjnym mocowaniem do podłoża, oprogramowaniem sterującym (panelem administratora), zarządzane (otwórz/zamknij) bezdotykowo z poziomu aplikacji mobilnej, z systemem płatności. Dają one możliwość rezerwacji miejsca lub dostępu do blokowanej drogi/podjazdu. Produkt może znaleźć zastosowanie w lokalizacjach o małej liczbie miejsc parkingowych, wydzielonych strefach parkowania, miejscach przeznaczonych tylko dla autoryzowanych użytkowników itp.
Propozycja startupu to inteligentny system mikroretencji AQUARes, jaki tworzą rozproszone w mieście układy przybudynkowych zbiorników, których działanie sterowane jest komputerowo. Zbiornik górny usytuowany jest przy ślepej ścianie budynku. Z kolei dolny jest u podnóża. Deszczówka spływająca z dachu zasila zbiornik górny, a spływająca z powierzchni terenu – dolny. Przepływ wody do góry następuje dzięki pompom zasilanym energią słoneczną. Spływ wytwarza energię elektryczną do podświetlenia budynku.
System edukacji nie przygotowuje uczniów na wyzwania dorosłego życia. Nauczyciele nie są przygotowani do przekazywania wiedzy z zakresu nowoczesnych technologii. Często nie mają wsparcia technologicznego. Dzięki rozwiązaniu SkriLab firmy Skriware nauczyciel może korzystać z nowoczesnych narzędzi i efektywniej przygotowywać uczniów do oczekiwań rynku pracy. Nauczyciele zyskują partnera i narzędzia do prowadzenia nowoczesnych lekcji, a uczniowie w interesujący sposób zdobywają przydatne umiejętności.
Startup zrealizował dla Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku projekt, w ramach którego dokonana została cyfrowa rekonstrukcja miejsc oraz wydarzeń historycznych związanych z niemieckim atakiem na bramę kolejową Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte. Projekt łączy wiele cech unikalnych w skali światowej. Jest dostępny online za pomocą platformy Sketchfab, umożliwia wykorzystanie technologii VR oraz AR. Innowacyjność rozwiązania polega na przedstawieniu miejsc i wydarzeń chronologicznie z narracją lektora.
NotiLocate to innowacyjny system lokalizowania, monitorowania i zabezpieczania wózków sklepowych oraz innych obiektów mobilnych lub osób w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie zostało stworzone przez Notinote – producenta minilokalizatorów notiOne. Oparte jest na technologii Bluetooth Low Energy. Sprawdza się wszędzie tam, gdzie GPS nie ma szansy zadziałać skutecznie – również w budynkach. Informacje o obserwowanych obiektach prezentowane są na specjalnym portalu lub w aplikacji mobilnej.
Firma powstała dla weryfikacji technologii przetwarzania odpadów tworzywa PET (głównie butelek) na plastyfikator używany powszechnie w przemyśle przetwórstwa tworzyw sztucznych. Celem przedsięwzięcia jest zagospodarowanie odpadów tworzywa PET, które są uciążliwym zanieczyszczeniem środowiska. Nowatorska technologia użyta w projekcie została opracowana przez jednego z założycieli firmy. Firma zbudowała instalację w podstawowej skali technicznej, na której pomyślnie przeprowadzono próby.
Sara AI przygotowała znane programy – odtwarzacz filmów ALLPlayer, test wydajności komputera Catzilla i inne. Teraz realizuje koncepcję Sary – silnej sztucznej inteligencji. Chce stworzyć konwersacyjną sztuczną inteligencję do wykorzystania w chatbotach i asystentach głosowych, bazującą na innowacyjnej hierarchicznej bazie danych połączonej z autorskim silnikiem. Rozwiązanie będzie innowacją na skalę światową dzięki umiejętności prowadzenia konwersacji tak, że użytkownik będzie przekonany, że rozmawia z człowiekiem.
Tixon Care działa w obszarze zdrowia i nowych technologii. Oferuje rozwiązania do zarządzania lekami. Obecnie przygotowuje się do komercjalizacji rozwiązania do monitorowania warunków przechowywania leków i dostępu do nich, z wykorzystaniem inteligentnego systemu Lekoster i technologii IoT oraz wsparciem usług teleopieki, które będzie alarmować o nieuprawnionym dostępie do miejsc z lekami oraz stanowić pomoc w dawkowaniu leków. Zaoferuje ochronę przed nieuprawnionym dostępem dzieci do leków i zatruciami.
Holo4Labs oferuje rozwiązanie z zakresu rozszerzonej rzeczywistości (mixed reality), usprawniające pracę laboratoriów. Oprogramowanie działa na goglach rozszerzonej rzeczywistości HoloLens 2 od Microsoftu. Z pomocą ich i kompleksowego systemu laborant wprowadza dane do interfejsu wizualnego, a pozostałe są pobierane z instrumentów laboratoryjnych i łączone w systemie. Dzięki oprogramowaniu firmy laborant ma pewność, że procedura badawcza została zachowana, próbki są prawidłowo opisane, a wyniki rzetelne.
Talent Alpha to innowacyjny startup HR Tech, który przenosi specjalistów IT i ich zdolności do cyfrowego świata. Platforma mierzy umiejętności specjalistów za pomocą zaawansowanych narzędzi Talent Analytics. Na platformie jest ponad 250 firm zatrudniających 13 tys. specjalistów IT. Klienci to m.in. giganci branży farmaceutycznej (np. Novartis), outsourcingu IT czy globalnej branży produkcyjnej. Firma rozwija się głównie w obszarze Software-as-a-Service, dostarczając narzędzia do zarządzania pracownikami IT.
Trainers.org to platforma SaaS dla działających trenerów, szkoleniowców, wykładowców akademickich i osób działających w branży usług rozwojowych. Pozwala na stworzenie profilu potwierdzającego doświadczenie, umieszczanie prowadzonych przez siebie szkoleń w bazie, zwiększenie sprzedaży, widoczności, publikowanie i korzystanie z ćwiczeń e-learningowych, artykułów budujących wiedzę o edukacji zdalnej, uzyskanie certyfikatu trenera przez udział w e-kursie. Obecnie firma kończy etap koncentracji na rynku polskim i szykuje się do ekspansji zagranicznej.
Wdrożona przez LPP w sieci sprzedaży marki Reserved technologia RFID działa w oparciu o system identyfikacji radiowej. Tworzą go miniaturowy chip, zwany też elektroniczną metką, który pełni też funkcję klipsa antykradzieżowego, oraz czytniki, które mają możliwość odczytu wielu etykiet naraz nawet z kilku metrów. Rozwiązanie opiera się na autorskim oprogramowaniu, które zostało stworzone przez zespół IT firmy. Klipsy RFID po odzyskaniu z salonów trafiają do centrum odnawiania partnera, po czym wracają do obiegu.
POLREGIO, największy przewoźnik pasażerski w Polsce, wprowadziło innowacyjną platformę dla podróżnych o ograniczonej mobilności planujących podróż koleją. Połączenie e-formularza z rozkładem jazdy umożliwia wyszukanie najdogodniejszego połączenia POLREGIO i zamówienie asysty w jednym kroku, co stanowi rozwiązanie unikatowe nie tylko w skali kraju. Platforma „Podróż bez barier” gromadzi wszystkie informacje ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami i o ograniczonej mobilności planowanie podróży i zamawianie asysty.
Produkt firmy jest odpowiedzią na jedno z wyzwań branży recyklingowej, która potrzebuje wydajnego przetwarzania odpadów zielonych, drewna lub odpadów drewnianych przeznaczonych do wytwarzania biomasy lub dodawania do kompostu. Wszystko to przy ograniczeniu kosztów związanych z transportem. Mobilny charakter rozwiązania (homologacja na transport z prędkością do 100 km/h) umożliwia wykorzystanie według potrzeb użytkownika. Maszyna może pracować samodzielnie lub zostać włączona do pracy z innymi.
Zylia – jak twierdzi – jako jedyna na świecie firma oferuje kompletne rozwiązanie do nagrywania w pełni nawigowalnego dźwięku, które może zostać wykorzystane w projektach związanych m.in. z muzyką, wirtualną rzeczywistością, sportem i badaniami. To system wielu sferycznych ambisonicznych macierzy mikrofonowych, które poprzez próbkowanie dużej przestrzeni (360 st.) ze 100-proc. wiarygodnością nagrywają całą scenę dźwiękową. Ich praca wspiera oprogramowanie, które przekształca nagrania na trójwymiarową scenę dźwiękową.
Compensa wdrożyła kompleksowe rozwiązanie do cyfrowej likwidacji szkód, dzięki któremu klient otrzymuje szeroki zakres zautomatyzowanych narzędzi i możliwości dostosowanych do potrzeb, zapewniając szybki i wygodny sposób rozpatrzenia roszczeń odszkodowawczych. W ramach zaproponowanych klientowi narzędzi wdrożono m.in. automatyzację opartą na technologii AI w zakresie wyboru sposobu likwidacji, pozwalającą określić ścieżkę likwidacji o największym prawdopodobieństwie akceptacji przez klienta, czy aplikację do samodzielnej likwidacji szkód.
Sprostanie wyzwaniom, wobec których stoi Grupa Veolia w Polsce, może być prostsze przy wykorzystaniu potencjału jej pracowników. Do tej pory nie istniał w grupie spójny system umożliwiający pracownikom wyjście z inicjatywą. Wzbogacanie i rozwijanie innowacyjnych pomysłów było utrudnione ze względu na brak odpowiedniego narzędzia. ActiVeo to program umożliwiający zgłaszanie, rozwijanie, ocenę i selekcję innowacyjnych pomysłów. Jest dostępny dla pracowników każdego szczebla we wszystkich spółkach Grupy Veolia.
Appartme to nowoczesny system automatyki mieszkaniowej, którego twórcą jest spółka S-Labs. Rozwiązanie powstało w odpowiedzi na potrzeby deweloperów oraz użytkowników szukających produktów, które mogą zarządzać ogrzewaniem, oświetleniem, energią elektryczną oraz zaworami wody. Appartme to system, który został zaprojektowany tak, by być niewidoczny dla użytkownika – moduły zintegrowane z instalacją elektryczną oraz zaworami wody montowane są w tablicach mieszkaniowych na etapie prac budowlanych.
Warsaw Genomics jest firmą diagnostyczną specjalizującą się w genetyce człowieka. Na co dzień skupia wysiłki na zapewnieniu pacjentom dostępu do nowoczesnych rozwiązań medycyny genowej, dzięki którym nie zachorują lub będą mogli jak najszybciej podjąć odpowiednie działania i leczenie. Warsaw Genomics prowadzi też Ogólnopolski Program Oceny Ryzyka Zachowania na Raka (BadamyGeny.pl). Spółka włączyła się w diagnostykę SARS-CoV-2. Od 20 marca do końca sierpnia laboratorium wykonało ponad 250 tys. testów.
Wspólnie z polskim startupem spółka opracowała urządzenie do noszenia na ciele, które może mierzyć co sekundę najważniejsze parametry życia (nasycenie, puls). PZU opaska życia ma kilka unikalnych cech. Nie wymaga choćby długotrwałej konfiguracji ze szpitalnymi systemami HIS. Urządzenie może informować pacjenta (poprzez wbudowany głośnik) i personel medyczny (stacja monitorująca) o nagłych zmianach lub przekroczeniu parametrów życiowych wskazujących na konieczność ponownej selekcji i zmiany priorytetu pacjenta.
Celem projektu było stworzenie najbardziej efektywnego i precyzyjnego systemu do masowej analizy powierzchownej temperatury ciała. W efekcie SENSE opracowało, jak twierdzi, najbardziej innowacyjny i precyzyjny screening termowizyjny na świecie. Oprogramowanie może wykrywać wiele twarzy jednocześnie za pomocą zaawansowanych algorytmów AI, a także wykorzystuje zaawansowaną sztuczną inteligencję opartą na algorytmie obliczeń termicznych w celu precyzyjnego wyliczania właściwej temperatury.