„Orzeł Innowacji” to konkurs, w którym wyróżniamy najbardziej innowacyjne firmy i rozwiązania w polskiej gospodarce. W oczach kapituły znajdują uznanie najbardziej nowatorskie technologie i produkty, innowacyjne usługi oraz wizjonerskie projekty.
„Orzeł Innowacji” jest przeznaczony zarówno dla młodych firm - start‑upów - jak i dużych przedsiębiorstw. Dla tych wszystkich, którzy chcą przełamać schematy, którzy zainwestowali w nowe technologie czy prace badawczo-rozwojowe. W ciągu ośmiu lat istnienia konkurs „Rzeczpospolitej” zyskał uznanie w środowiskach start‑upów i wśród menedżerów-innowatorów większych firm. Jesteśmy też przekonani, że spełnia swoją podstawową rolę jaką jest promocja polskiej innowacyjności.
Weź udziałTo kategoria dla start‑upów, które mają opracowane i wdrożone do produkcji innowacyjne rozwiązanie technologiczne, mogą też pochwalić się przychodami z tytułu sprzedaży tego produktu.
Pracujesz nad innowacyjną technologią? Masz zaawansowany projekt lub prototyp? Uzyskałeś dofinansowanie na opracowanie rozwiązania? Nawiązałeś współpracę z ośrodkami naukowymi? To kategoria dla Twojej firmy – zanim zachwycisz świat swoim projektem, zachwyć kapitułę konkursu.
Masz już pierwszych klientów za granicą? Rozwiązanie proponowane przez Twój start‑up znajduje klientów poza Polską? Zgłoś się właśnie w tej kategorii – największe sukcesy na świecie osiągają te start‑upy, które potrafią szybko zdobywać międzynarodowe rynki.
Twój start‑up opracowuje projekt, który budzi zainteresowanie na skalę międzynarodową? Uzyskałeś finansowanie z zagranicy? Współpracujesz z zagranicznymi ośrodkami naukowymi lub uczelniami? Liczysz na globalny sukces? To kategoria dla Twojej firmy i jej projektu.
Zbudowałeś już produkt/rozwiązanie, które pomaga w rozwoju społecznym, wspomaga ludzi wykluczonych, przyczynia się do ochrony środowiska, ma wpływ na zrównoważony rozwój? Jeżeli rozwiązanie już funkcjonuje i znalazło użytkowników – to kategoria dla Twojej firmy.
Pracujesz nad innowacyjnym rozwiązaniem, które jest w stanie wesprzeć rozwój społeczny? Pomóc osobom wykluczonym? Wesprzeć działania proekologiczne? To w tej kategorii masz szansę zdobyć wyróżnienie Orła Innowacji.
Produkt z innowacyjnym rozwiązaniem
Wdrożone innowacje w sektorze usług
Pozostałe wdrożone innowacje
Głównym celem konkursu „Orzeł Innowacji” jest wyselekcjonowanie i nagrodzenie najlepszych polskich start‑upów oraz przedsiębiorstw oferujących innowacyjne produkty i usługi.
Udział w konkursie jest bezpłatny.
Chęć uczestnictwa można zgłaszać za pomocą niniejszego formularza do 31 marca 2023 roku.
Start‑up założony w 2019 r. to już podmiot świetnie znany w swojej branży. SunRoof opracował unikatową ofertę zintegrowanego pokrycia fotowoltaicznego oraz fasad fotowoltaicznych. Instalacje BIPV oferowane przez markę to efektywne zintegrowane dachy solarne o niskim śladzie węglowym. Stosowane w nich monokrystaliczne moduły krzemowe typu glass-glass są wydajne i trwałe, a jednocześnie wyróżniają się designem względem standardowych paneli PV montowanych dodatkowo na dachach (BAPV). Jak podkreślają w spółce, SunRoof o mocy 10 kWp ma zaledwie 50 mkw., podczas gdy Tesla Roof o porównywalnej mocy potrzebuje aż 170 mkw.
LiveKid – mobilna aplikacja skierowana do przedszkoli i żłobków pozwala dyrektorom czy właścicielom zarządzać za jego pośrednictwem wszystkimi kwestiami związanymi z prowadzeniem placówki – od kontaktu z rodzicami za pomocą chatu, ogłoszeń lub automatycznych powiadomień, przez możliwość prowadzenia zajęć zdalnych, po wystawianie rachunków i przyjmowanie płatności przez aplikację. Z tej mobilnej aplikacji korzystają trzy grupy użytkowników: osoba zarządzająca, nauczyciele oraz rodzice.
Za prace ukierunkowane na odkrywanie i rozwój małocząsteczkowych związków chemicznych posiadających potencjał terapeutyczny w chorobach centralnego układu nerwowego. O tej spółce, która działa w branży biotechnologii, można powiedzieć, że powstała dzięki „dobrej chemii”. Dosłownie i w przenośni. Współzałożyciele – Stanisław Pikul, Anna Krause i Joanna Lipner – poznali się przy realizacji projektu rozwoju innowacyjnego leku. Współpraca od samego początku układała się bardzo dobrze, do tego stopnia, że dość szybko pojawił się pomysł wspólnego stworzenia firmy koncentrującej się na realizacji projektów B+R.
Za projekt emiterów do wyświetlaczy OLED najnowszej generacji. Aby wytłumaczyć, na jakich zagadnieniach koncentruje się działalność start‑upu, najpierw warto naświetlić kontekst. Popularne wyświetlacze OLED (Organic Light Emitting Diode), w które wyposażone są telewizory, laptopy, smartfony i wiele innych urządzeń, składają się z cienkich warstw materiałów organicznych. Jedną z kluczowych warstw jest emiter, nazwany także „sercem” wyświetlacza. Przekształca on energię elektryczną w światło widzialne. Noctiluca – spółka z Torunia – opracowuje i produkuje emitery OLED najnowszej 3. i 4. generacji, tj. wykazujące właściwości TADF i hiperfluorescencję.
Za projekt platformy Doctor.One – aplikacji zapewniającej pacjentom stałą opiekę medyczną ze strony lekarza. Pomysł na ten projekt narodził się w 2018 r., gdy Maciej Malenda, wówczas szef innowacji w Medicover, brał udział w programie Healthcare Innovation Bootcamp na MIT / Harvard Medical School. To tam po raz pierwszy w jego głowie powstał koncept połączenia pacjentów i lekarzy bezpośrednim komunikatorem. Celem było zbudowanie stałych relacji i zapewnienie ciągłości opieki, a jednocześnie wykorzystanie potencjału telemedycyny.
Za projekty wykorzystujące sztuczną inteligencję w leczeniu niepłodności – FOLLISCAN oraz EMBRYOAID. Firma jest pierwszym spin-offem Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Główną genezą powstania była chęć przekucia istniejącej doskonałości naukowej oraz wiedzy o algorytmach heurystycznych w praktycznie wykorzystywane rozwiązania. To założenie zostało z sukcesem zweryfikowane we współpracy z RTB House (rozwiązanie, jakie im dostarczyła spółka, przyczyniło się do wzrostu ich przychodów o ponad 14 proc.).
BrainScan to oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie przeznaczone do analizy skanów TK i automatycznego wykrywania zmian w mózgu mające na celu poprawę dokładności i wydajności diagnostyki. Biorąc pod uwagę znaczne niedobory w liczbie radiologów, opracowany system zmniejsza nadmierną alokację i czas leczenia, wspierając mniej doświadczony personel i podnosząc jakość diagnozy. Podstawową przewagą BrainScan.ai jest kompleksowa analiza docelowo wszystkich patologii diagnozowanych w TK (jak podaje spółka aktualnie certyfikat medyczny obejmuje 14 patologii, a docelowo będzie ich 26).
Za technologię User Acess Security Broker, która ułatwia wdrożenie silnego, wieloskładnikowego uwierzytelniania (MFA) w systemach informatycznych dużych organizacji. Firma założona została przez dwóch ekspertów – Marcina Szarego oraz Tomasza Kowalskiego. Od wielu lat koncentrują się oni na rozwiązaniach budowanych dla przedsiębiorstw oraz sektora cyberbezpieczeństwa, z naciskiem m.in. na zarządzanie tożsamością. Spółka wspierana m.in. przez fundusz Bitspiration Booster VC (jej eksperci m.in. wprowadzali na rynek polski firmę Google oraz odpowiadali za budowanie technologii Allegro) chce rozwiązywać problem trudnej adopcji silnego uwierzytelniania i odblokowuje potencjał stojący za standardem FIDO2.
The Batteries rozwija rewolucyjną technologię niskokosztowej produkcji baterii cienkowarstwowych ze stałym elektrolitem (eng. thin film solid state batteries). TFB to baterie uznawane za potencjalne następczynie tradycyjnych baterii litowo-jonowych ze względu na ich unikalne zalety, m.in. dwukrotnie wyższą pojemność, kilkukrotnie niższy czas ładowania, wyższy stopień bezpieczeństwa oraz wyższy zakres tolerowanych temperatur. W praktyce oznacza to, że smartfon mógłby ładować się do 90 proc. pojemności baterii w 10–15 minut oraz działać dwa razy dłużej na jednym ładowaniu, przy zachowaniu wyższej żywotności ogniwa (nawet 10 tys. cykli w porównaniu do 0,5–1 tys. cykli w tradycyjnych bateriach).
Za projekt innowacyjnego systemu nawigacji obrazowej – HoloMIAI - narzędzia, które wspiera lekarzy w zabiegu ablacji w jamie brzusznej, to system nawigacji obrazowej. Wykorzystuje technologię mieszanej rzeczywistości z użyciem gogli Hololens. Rozwiązanie potencjalnie może być stosowane w biopsjach onkologicznych, termoablacji zaburzeń rytmu serca, termoablacji gruczołów tarczycy. W celu precyzyjnego określenia położenia igły w ciele pacjenta w czasie rzeczywistym często konieczne jest połączenie dwóch technik obrazowania: USG oraz TK.
Rozwiązanie, które tworzy firma Waste24, digitalizuje gospodarkę odpadami. W jego skład wchodzi oprogramowanie Waste24.net oraz czujniki zapełnienia pojemników na śmieci. W projekt zainwestował fundusz EEC Ventures. Rozwiązanie przeznaczone dla miast przyszłości, dużych wytwórców odpadów oraz firm, które muszą tworzyć raporty w zakresie polityki ESG, bazuje na oprogramowaniu na autorskim oprogramowaniu i sensorach mierzących objętość, temperaturę i wilgotność odpadów. Dzięki przesyłowi danych do systemu Waste24.net pozwala to płynnie zarządzać wywozem śmieci.
Za Tłumacza Migam – usługę natychmiastowego połączenia wideo z tłumaczem języka migowego z poziomu dowolnego urządzenia wyposażonego w kamerę i podłączenie do internetu. Pierwszym językiem głuchych klientów jest polski język migowy, który ma odrębną od polskiego gramatykę i składnię. W związku z tym głusi mają trudności ze zrozumieniem tekstu pisanego w języku polskim, a osoba nieznająca języka migowego ma problem ze zrozumieniem szyku zdań napisanych przez osobę głuchą. Do skutecznej komunikacji nie wystarczy jedynie kartka i długopis.
Za Envirly – rozwiązanie umożliwiające zarządzanie i redukcję śladu węglowego poprzez transformację cyfrową organizacji. Przez ostatnie 50 lat doświadczyliśmy bardzo dużej zmiany myślenia w zakresie kwestii środowiskowych. Od lat Unia Europejska wprowadza regulacje proekologiczne, trwają dążenia do osiągnięcia neutralności emisyjnej. Postępujące trendy proekologiczne mają spory wpływ na przedsiębiorstwa. To właśnie dla nich powstało Envirly. Rozwiązanie, które ma wspierać organizacje w tym zakresie, umożliwia im zarządzanie śladem węglowym.
Bioseco oferuje innowacyjny system ochrony ptaków na farmach wiatrowych (BPS - Bird Protection System), wdrożony dzięki realizacji prac badawczo-rozwojowych prowadzonych (dzięki dofinansowaniu z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój”) w latach 2018–2021. W efekcie powstała innowacyjna technologia detekcji oparta na stereowizji wraz z dedykowanymi systemami odstraszania ptaków. Rozwiązanie jest odpowiedzią na potrzeby rynku energetyki wiatrowej – ratuje ptaki i chroni inwestorów przed niepotrzebnymi wyłączeniami turbin.
Spółka opracowała wyjątkowy produkt – trzyosiową frezarkę M1. W projekcie zastosowano innowacyjne rozwiązania techniczno-konstrukcyjne, a przy tym koncepcja mechaniczna, cały hardware, a także oprogramowanie zostały opracowane przez inżynierów przedsiębiorstwa. Założenia projektowe obejmowały stworzenie nowatorskiej koncepcji mechanicznej oraz software’u dedykowanego bezpośrednio do tego typu maszyny. Zastosowanie autorskiego rozwiązania monolitycznego poskutkowało znacznym zwiększeniem sztywności oraz stabilności termicznej maszyny.
Spółka szukała prostego i zarazem najszybszego sposobu redukcji kosztów eksploatacji systemów chłodniczych. Opracowała energooszczędny akumulator chłodu ICE ON. Jak wskazuje, akumulacja energii chłodniczej w postaci lodu pozwala na obniżenie rocznych kosztów eksploatacyjnych nawet o 30 proc., dzięki czemu inwestor uzyskuje krótki czas zwrotu inwestycji (kilka lat). Rozwiązanie to można zastosować do istniejących systemów chłodniczych z agregatami wody lodowej, jak również nowo budowanych instalacji.
Program PKO „Inteligentny dom” to innowacyjne połączenie ubezpieczenia PKO Dom z technologią smart home. Klienci, którzy ubezpieczą dom w PKO BP, mogą go dodatkowo chronić przy wykorzystaniu inteligentnych urządzeń, np.: czujników zalania, czadu, pożaru, włamania. W razie awarii ubezpieczyciel natychmiast powiadomi klienta o powstałym zagrożeniu. Zaoferuje też pomoc, aby rozwiązać problem.