Organizator

Honorowy Patronat
Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Patronat

Partner strategiczny

Partner merytoryczny,
Audytor konkursu

Partner

Innowator Stulecia to projekt mający uhonorować postaci, które wniosły istotny wkład do rozwoju polskiej gospodarki lub do historii polskiego i światowego biznesu pod kątem szeroko pojmowanej innowacyjności. Swoje kandydatury mogą zgłaszać wszyscy czytelnicy „Rzeczpospolitej” i portalu rp.pl. Zwycięzca zostanie wyłoniony przez specjalną kapitułę, a jego nazwisko ogłoszone podczas uroczystej gali. Wprowadzone przez kandydatów rozwiązania mogą dotyczyć nowatorskich produktów, strategii gospodarczo-biznesowych, inwestycji, rozwiązań dotyczących zarządzania czy administracji. Kandydaci do tytułu Innowator Stulecia muszą być związani z Polską. Poniżej publikujemy kilka przykładowych sylwetek polskich innowatorów. Konkurs ma jednak charakter otwarty dlatego zapraszamy czytelników do zgłaszania własnych kandydatur. Formularz zgłoszeniowy: https://orzelinnowacji.rp.pl/zgloszenie-innowator.html

Dowiedz się więcej

Jan Czochralski

Profesor Politechniki Warszawskiej, chemik, a przy tym najczęściej cytowany (do dzisiaj) w świecie techniki rodzimy naukowiec. W 1916 r. odkrył on metodę pomiaru szybkości krystalizacji metali, która do dziś służy do otrzymywania monokryształów. To podstawa produkcji mikroprocesorów, bez których nie byłoby smartfonów, tabletów czy komputerów.

Dowiedz się więcej

Jan Szczepanik

Nazywany„polskim Edisonem" i „galicyjskim geniuszem". Wynalazca, pracujący m.in. w Krakowie, Tarnowie, Wiedniu czy Berlinie, wyprzedził swoją epokę. Twórca pierwszej na świecie kamizelki kuloodpornej zasłynął budową telektroskopu, czyli protoplasty współczesnego telewizora czy systemu barwnego filmu. W konsekwencji opracował technologię, która już pod koniec XIX w. była w stanie emitować kolorowy obraz, wraz z dźwiękiem, transmitowany za pomocą sieci telefonicznej (na podobnej zasadzie, jak działa telewizja kablowa).

Dowiedz się więcej

Józef Kosacki

Miał wydatny wpływ na ocalenie wielu istnień ludzkich od czasów II wojny światowej. To on bowiem wynalazł wykrywacz min, który najpierw bezpłatnie trafił do użytku w brytyjskiej armii, a przez kolejne pół wieku wzorowane na technologii Kosackiego rozwiązania służyły wojskom na całym świecie.